سنگ کاغذ دوربین

تحلیلی کوتاه بر تفاهم فنی امروز ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

روزآروز
۲۱ | شهریور | ۱۴۰۰ ۲۲۲ ۰

▪️سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پایان سفر مدیر کل آژانس به تهران، بیانیه‌ای مشترک را در رسانه‌ها منتشر کردند.

▪️بند سوم بیانیه مهمترین بند بیانیه بود که در آن آمده:
«به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت».

▪️اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی هم از توافق برای تعویض کارت های حافظه دوربین‌های نظارتی خبر داد و گفته «قرار شد تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند تا بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربین‌ها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام و کارت‌های حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود همان جا کارت‌های قدیمی را پلمب کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است».

👈در واقع ایران و آژانس بر سر تمدید توافق قبلی مبنی بر فعالیت آفلاین دوربین‌های نظارتی و ذخیره‌سازی تصاویر تا پایان مذاکرات و حصول توافق یا عدم توافق به تفاهم رسیده‌اند. این تصاویر در اختیار ایران قرار دارند که اگر مذاکرات هسته‌ای به توافق بینجامد، باید به آژانس تحویل داده شوند و اگر مداکرات بی حاصل پایان یابند، این تصاویر در اختیار ایران باقی می‌مانند.

👈این توافق که سال گذشته برای سه ماه صورت گرفت، پس از نیز در میان مخالفت مجلس و سایر اصولگرایان تمدید شد.

👈باقر قالیباف رئیس مجلس در پایان توافق ابتدایی گفته بود که «فرصت سه ماهه آژانس تا اول خرداد ماه بود و بر این اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق دسترسی به تصاویر و اطلاعات سازمان انرژی اتمی را ندارد».

👈اما پس از آن یک بار دیگر تمدید شد و حال نخستین اقدام سازمان انرژی اتمی در دولت رئیسی هم همانی است که انجام شده بود؛ تمدید توافق به شکل اولیه.

👈محافظه‌کاران در مجلس و برخی مراکز دیگر، همواره تاکید داشته‌اند که طبق قانون مصوب مجلس درباره موضوع هسته‌ای، هیچ توافقی نباید با آژانس صورت بگیرد. با پایان آن معتقد بودند که دیگر مهلت تمام شده و تمدیدی در کار نیست که بازهم تمدید شد؛ البته در این میان بیشترین حملات را به دولت روحانی داشتند؛ حالا با تمدید در دولت رئیسی واکنش مخالفین زمان روحانی، جالب خواهد بود!

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط