جهان از امروز چشم‌به راه این ماجرا است: ردیابی سریع ۵۰ نوع سرطان با آزمایش جدید خون

نظام سلامت بریتانیا از امروز دست به کار بزرگی می‌زند و با ۱۴۰هزارنفر آزمایش خون جدید را تست می‌کندو دوسال دیگر نتیجه‌اش را اعلام می‌کند

روزآروز
۲۲ | شهریور | ۱۴۰۰ ۱۲۷ ۰

1️⃣ بریتانیا از امروز با حضور ۱۴۰هزار داوطلب ۵۰ تا ۷۹ساله، بزرگ‌ترین تست بالینی جهان را برای امتحان یک آزمایش خون جدید آغاز می‌کند که می‌تواند بروز و ظهور علایم ۵۰ نوع سرطان گوناگون را تشخیص دهد.

2️⃣این آزمایش خون به جست‌وجوی دی‌ان‌ای‌های بدون سلولی می‌پردازد که از تومورهای سرطانی به داخل خون نشت می‌کند.
▫️این‌گونه دی‌ان‌ای‌ می‌تواند از انواع دیگر سلول هم ترشح شود اما متخصصان تغییرات شیمیایی آن را تجزیه و تحلیل می‌کنند و وقتی به گونه‌ای غیرمعمول رفتار می‌کند می‌تواند به رشد غده سرطانی کمک کند.

3️⃣ بنابر نتیجه آزمایش در مرحله‌های اول این آزمایش خون می‌تواند انواع بسیاری ازسرطان‌ها از جمله سرطان گردن، تخمدان، لوزالمعده (پانکراس) و مری را که تشخیص‌شان در مراحل اولیه دشوار است، ردیابی کند. و نخستین آزمایشی است که توانسته انواع مختلف سرطان را با تعیین این که سلول‌های سرطانی از کدام بافت‌ها منشاء گرفته‌اند، تعیین کند.

▫️دانشمندان این آزمایش را پیش‌تر روی ۳۵۳۷ نفر ـ ۲۸۲۳ نفر مبتلا به سرطان و ۱۲۵۴ فرد سالم ـ انجام داده‌اند که وجود سرطان را در ۵۱.۵ درصد همه مراحل ابتلا تشخیص داد و ضریب اشتباه آن تنها پنج دهم درصد بود.

▫️قابلیت ارائه نتیجه مثبت در این آزمایش در ردگیری تومورهای سفت سرطان از جمله تومورهای مری، کبد و لوزالمعده در مجموع دو برابر است زیرا برخلاف انواع تومورهای سفت دیگر مثل غده‌های داخل سینه، روده، دهانه رحم و پروستات نمی‌توان آن‌ها را با اشعه ایکس یا ام‌آر‌آی دید.

▫️در این میان، مجموع حساسیت این آزمایش در ردیابی سرطان‌های خون مثل «لمفوما» (سرطان غدد لنفاوی) و «میلوما» (سرطان گلبول‌های سفید خون) ۵۵.۱ درصد بوده.

▫️این آزمایش همچنین با دقت عمل ۸۸.۷ درصد بافتی را که سرطان در آن در حال رشد است شناسایی می‌کند

4️⃣ قرار است این آزمایش خون که کاری‌است از موسسه گریل آمریکا و آن‌ را گالری نامیده، تا اواسط سال ۲۰۲۱ روی ۱۶۵ هزار نفر انجام شود؛ «نتیجه‌اش در صورت مثبت بودن در سال ۲۰۲۳ منتشر و سپس روی حدود یک میلیون نفر دیگر در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ گسترده شود.»

▫️نتایج مرحله‌های قبلی این آزمایش خون که اسفند ۹۸ منتشر شد نشان می‌دهد این آزمایش از ۵۰ نوع سرطان، توانسته ۱۸ درصد موارد بیماری را در مرحله اول ابتلا به آن تشخیص دهد. موارد تشخیص، در مراحل دوم، سوم و چهارم بیماری به ترتیب ۴۳ درصد، ۸۱ درصد و ۹۳ درصد دقیق بوده.

👈 بیمارانی که سرطانشان در مرحله اولیه تشخیص داده می‌شود، معمولا ده برابر کسانی که در مرحله چهارم سرطان ردیابی شده‌اند شانس زنده ماندن دارند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط