آمریکا - چین - ایران؛ پای منفعت در میان است

آمریکا از چین خواسته از ایران کم‌تر نفت بخرد و چین هم می‌گوید ما با ایران براساس منافع‌مان همکاری داریم

روزآروز
۷ | مهر | ۱۴۰۰ ۲۲۸ ۰

1️⃣ امروز سخن‌گوی وزارت خارجه چین درباره گزارش رویترز که می‌گوید آمریکا از چین خواسته، از ایران کم‌تر نفت بخرد، توضیح داده: «همکاری چین با ایران بنابر مقررات بین‌المللی است و این دو همواره با رعایت اصول برابری و منفعت متقابل، رابطه برد-برد و تجارت همکاری کرده‌اند.

▫️دیپلمات ارشد چینی افزوده: چین با هرگونه تحریم یک‌جانبه مخالف است و از آمریکا می‌خواهد تا هرچه زودتر از اعمال قوانین داخلی‌اش بر نهادها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد.»

2️⃣ اما رویترز چه‌گفته بود؟ خبرگزاری رویترز به‌نقل از مقام‌های اروپایی و آمریکایی خبر داده آمریکا، که از یک‌سو برای بازگشت ایران به برجام تلاش دارد، ازسوی دیگر در مذاکراتی از چین خواسته خرید نفت از ایران را کم کند- ازجمله در مذاکرات یک‌ماه پیش وندی شرمن معاون وزیرخارجه آمریکا در پکن.

▫️یک مقام آمریکایی به رویترز گفته ما می‌دانیم چین از ایران نفت می‌خرد و ما تاکنون از اختیارات تحریمی‌مان برای مبارزه با دور زدن تحریم‌های ایران، حتی علیه چینی‌ها، بهره برده‌ایم اما این‌بار مساله را با چینی‌ها دیپلماتیک طرح کرده‌ایم.

▫️یک مقام اروپایی گفته: «چین از ایران حفاظت می‌کند و مساله الان برای غرب این است که چین چه‌قدر نفت از ایران می‌خرد.»

▫️یک مقام ارشد فرانسوی نیز از چین خواست موضعش را درباره مذاکرات احیای برجام روشن کند.

3️⃣ مگر چین از ایران چه‌قدر نفت می‌خرد یا می‌تواند بخرد؟ بنابر گزارش‌های رسمی کشورمان پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت که ۷۰۰ هزار بشکه از آن را چین می‌خرید. رسانه‌ها مدعی‌اند اما پس‌از تحریم‌ها هنوز چین تنها مشتری نفتی عمده است که نفت ایران را می‌خرد؛

▫️آمارهای دولتی چین می‌گوید روزانه ۸۰هزار بشکه واردات نفت از ایران داشته‌اند اما موسسه‌های ردیابی نفتکش‌ها می‌گویند ایران حدود ۳۲۰ تا ۵۵۰ هزار بشکه نفت به چین می‌فروشد.

▫️رسانه‌ها و موسسه‌های ردیابی‌ نفت‌کش‌ها می‌گویند امسال هم چین حدود ۶۰۰هزار تا یک میلیون بشکه نفت از ایران می‌خرد اما گمرک چین می‌گوید حتی یک بشکه نفت از ایران هم از ایران خریده نشده.

▫️همین رویترز قبلا مدعی شد بخش بزرگی از نفت ایران با نام نفت دیگر کشورها، از جمله عراق، امارات، عمان و مالزی به چین می‌رود.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط