انتخابات در قطر، نمایش مشروعیت در آستانه جام‌جهانی فوتبال

چند نکته درباره نخستین انتخابات پارلمانی تاریخ قطر

روزآروز
۱۰ | مهر | ۱۴۰۰ ۲۴۶ ۰

1️⃣ نخستین انتخابات نمایندگان مجلس شورای مشورتی قطر امروز برگزار شد این انتخابات که برای اولین بار برگزار می‌شود، عملا امکان تغییر آرایش سیاسی در این کشور کوچک و ثروت‌مند را ندارد.

▫️قطر یکی از مهم‌ترین بازیگران سیاست منطقه‌ای خاورمیانه است اما با وجود برگزاری این انتخابات، احزاب سیاسی همچنان در قطر ممنوع هستند.

2️⃣ شهروندان قطر در این انتخابات ۳۰ عضو از ۴۵ نماینده مجلس شورا را انتخاب می‌‌کنند و ۱۵تن‌شان هم امیر قطر منصوب می‌کند. تا امسال، همه اعضای این نهاد مشورتی از سوی تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر منصوب می‌شدند.

▫️پیش از این در قطر انتخابات برای شوراها و شهرداری‌های محلی برگزار شده، اما این نخستین باری است که مردم برای انتخاب اعضای نهاد قانونگذاری کشور پای صندوق‌ها می‌روند.

3️⃣مجلس شورای قطر می‌تواند درباره سیاست‌های کلی حکومت و بودجه تصمیم بگیرد، اما برای تصمیم‌گیری درباره نهادهای اجرایی و امور دفاعی، امنیتی و اقتصادی دیگر اختیاری ندار. با این حال امیر قطر می‌تواند تمام تصمیم‌های مجلس را لغو کند.

▫️یورونیوز نوشته: «قطر سال آینده میزبان رقابت‌های جام جهانی فوتبال است و بسیاری از ناظران معتقدند این انتخابات برای دادن مشروعیت بیشتر به حاکمان کشوری انجام می‌شود که به‌ویژه درباره کارگران مهاجر خارجی، کارنامه سیاهی دارد.

این انتخابات قرار بود در سال ۲۰۰۴ برگزار شود. همین امر شک‌وشبهه‌ها درباره باز شدن صندوق‌های رای چند ماه پیش از جام جهانی را دوچندان کرده.»۲۸۴۰نفر از جمله ۲۸ زن برای شرکت در این انتخابات نامزد شده اند. در روزهای گذشته شماری از نمزدها در برنامه‌های تلویزیونی مناظره کرده اند. خبرگزاری فرانسه گزارش می‌کند سیاست خارجی و ساختار پادشاهی، جایی در بحث‌های انتخاباتی نداشته و صحبت‌ها درباره مسائل اجتماعی نظیر بهداشت و حقوق شهروندی بوده است.

4️⃣ ۹۰درصد جمعیت ۲.۵میلیون‌نفری قطر، خارجی هستند و حق رای دادن ندارند. ضمنا حتی به همه شهروندان قطر هم حق رای داده نشده و آن‌هایی می‌توانند رای بدهند که خانواده‌شان از قبل از ۱۹۳۰(زمان فروپاشی عثمانی ‌و آغاز رقابت قبیله‌ای بر سر به‌دست گرفتن حکومت در امیرنشین‌هایی که امپراتوری عثمانی برجا مانده بودند) در این کشور ساکن بوده‌اند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط