عراقچی مدیر مذاکرات وین می‌ماند؟

بررسی یک خبر و تحلیل درباره مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین

کمال عالی‌نسب
روزنامه‌نگار
۱۱ | مهر | ۱۴۰۰ ۳۲۰ ۰

1️⃣ کمال خرازی، رئيس شورای راهبردی روابط خارجی، که عراقچی با حکم او، دبیر این شورا شده، گفته: «نظر مقام معظم رهبری این بود که از عراقچی در شورای راهبردی استفاده شود.

او افزوده: یکی از سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای «استفاده از نیروهای قابلی است که در پی تغییر دولت‌ها با افراد جدید جایگزین می‌شوند.» و «از نیروهایی که حاصل سال‌ها سرمایه‌گذاری و تجربه‌اند در مناصب، مجامع و شوراهای مختلف استفاده شده لذا عراقچی برای دبیری شورا در نظر گرفته شدند و اکثر اعضای شورا نیز با شناخت توانایی‌های ایشان و با اطلاع از نظر رهبرانقلاب، از این گزینش استقبال کردند، گرچه رای‌گیری رسمی صورت نگرفت.»

2️⃣روزنامه اصول‌گرای صبح نو، نزدیک به باقر قالیباف و حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه، هم نوشته عباس عراقچی، دیگر در جایگاه معاون وزارت خارجه حضور ندارد ولی پیش‌بینی می‌شد وی به عنوان عضوی از گروه مذاکره‌کننده برای مذاکرات احتمالی آینده ابقا شود.

▫️این روزنامه افزوده با گماردن عراقچی به دبیری شورای راهبردی روابط خارجی این احتمال هست که از او در مذ اکرات وین استفاده شود.

▫️تعیین تکلیف شیوه مذاکرات هم یک پیام به داخل کشور و هم یک پیام به جهان دارد. دقت در این عرصه از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

▫️این‌که چه کسی مسوول مدیریت مذاکرات می شود نیز بسیار مهم است. باید حتما از شخصی استفاده شود که از بدنه وزارت خارجه بوده و در این عرصه تجربه داشته باشد.

▫️حال این انتصاب جدید در شورای راهبردی روابط خارجی است که زیرمجموعه دفتر رهبر انقلاب است و نقش آن هماهنگی بیش‌تر در کلیه فعالیت‌ها در عرصه روابط خارجی است. باید دید که آیا مذاکرات برجام با مدیریت عراقچی ادامه پیدا خواهد کرد؟»

3️⃣ ۳۱شهریور روزنامه آمریکایی واشنگتن پست از قول یک مقام بلندپایه‌ی وزارت‌خارجه آمریکا که نامش را نبرد، درباره تغییر #تیم_مذاکره‌کننده ایران نوشته‌بود: «اگر مذاکره کننده اصلی تغییر کند و ما همچنان نتوانیم با ایران گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم و آن‌ها با پارامترهای اساسی متفاوتی با آنچه ما مذاکره کردیم بیایند، به مشکل می‌خوریم».

▫️این مقام اشاره کرده بود: «ما حتی با مذاکره‌کنندگانی که با آن‌ها آشنا بودیم نیز نتوانستیم شکاف‌ها را از بین ببریم؛ اگر شما آن متغیرها را تغییر دهید، کاهش شکاف‌ها بعید است به سرعت اتفاق بیفتد.»

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط