تلاش عجولانه دولت برای جبران کسری بودجه

دولت رئیسی در دو ماه رکورد انتشار اوراق بدهی دولت روحانی را شکسته و در دو ماه اول کار خود بیش از سه برابر چهار ماه آخر کار دولت روحانی اوراق بدهی منتشر کرده

روزآروز
۲۰ | مهر | ۱۴۰۰ ۵۰۰ ۰

دولت قبل در ۴‌ماه نخست امسال ۲۵هزار و ۲۳۰میلیارد تومان اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه‌اش منتشر و بخش مهمی از منابعش را از طریق منابع بانک مرکزی تامین کرده بود که این موضوع به تشدید تورم منجر شده بود. 

اما در مرداد و شهریور امسال جمع کل اوراق بدهی دولتی منتشر شده به ۸۴هزار و ۷۷۰میلیارد تومان رسیده که ۳.۳برابر ۴‌ماه نخست سال بوده است.

طبق این اطلاعات، دولت سیزدهم در مرداد‌ماه امسال ۳۲هزار و ۶۷۰میلیارد تومان و در شهریور‌ماه ۵۲هزار و ۱۰۰میلیارد تومان اوراق بدهی فروخته که به‌معنای رشد ۱۶۱درصدی فروش اوراق بدهی در مرداد‌ماه و رشد ۶۰درصدی در شهریور‌ماه است.

یعنی حجم اوراق بدهی که دولت سیزدهم، فقط در طول ۲‌ماه فروخته است ۶۰هزارمیلیارد تومان بیشتر از اوراقی بوده است که دولت قبل در طول ۴‌ماه فروخته بود.

با افزایش حجم انتشار اوراق بدهی در تابستان امسال و بعد از روی کار آمدن دولت جدید جمع کل اوراق بدهی که در نیمه نخست سال منتشر شده به بیش از ۱۱۰هزار میلیارد تومان رسیده است.

دلیل اصلی رشد انتشار اوراق بدهی در دولت سیزدهم، تامین کسری بودجه بوده است؛ زیرا دولت حتی در پرداخت هزینه‌های جاری خود با مشکلات زیادی مواجه است و انتشار اوراق بدهی می‌تواند بخشی از نیازهای مالی دولت را مرتفع کند. 

اختلاف‌نظر در دولت
روز یکشنبه مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: چرخه منفی و معیوب در بودجه‌ریزی باید متوقف شود و دولت هزینه‌ها را مدیریت کند. استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق قرضه و خلق پول راه‌حل نیست. با توجه به سیاست سازمان برنامه و بودجه و نظر انتقادی مسعود میرکاظمی نسبت به انتشار اوراق بدهی به‌نظر می‌رسد در ماه‌های آینده اختلاف این سازمان با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در تداوم سیاست انتشار اوراق بدهی افزایش یابد.

با این حال به‌دلیل مشکلات مالی سنگین دولت و رشد شدید تورم به‌نظر نمی‌رسد که روند انتشار اوراق بدهی در ماه‌های آینده کاهش یابد و احتمالا پیروز این میدان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی خواهند بود.

روزنامه همشهری در گزارشی که در این زمینه نوشته، چنین تحلیل کرده که با توجه به رشد شدید تورم از ناحیه کسری بودجه، دولت چاره‌ای جز انتشار اوراق بدهی ندارد؛ ضمن اینکه اگر دولت قصد دارد کسری بودجه‌اش را در ۶‌ماه دوم سال جبران کند در دسترس‌ترین راه‌حل، انتشار اوراق بدهی است. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط