انتخابات عراق: کی برد و کی باخت؟

انتخابات آرام و کم‌رونق بود اما احتمالاً نتایج مهمی خواهد داشت

روزآروز
۲۱ | مهر | ۱۴۰۰ ۳۰۴ ۰

مجلس عراق ۳۲۹ کرسی دارد. روز  یکشنبه، پنجمین انتخابات مجلس عراق بعد از اشغال این کشور توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ برگزار شد و ۴۱.۲ درصد عراقی‌ها در آن شرکت کردند. 

برنده‌ها
ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی‌صدر موفق شده ۷۳ کرسی مجلس عراق (معادل ۲۲درصد کل کرسی‌ها) را به دست بیاورد. سائرون در انتخابات قبلی که در سال ۲۰۱۸ برگزار شد هم بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده بود. 

ائتلاف التقدم به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس سنی‌مذهب مجلس قبل، هم ۳۸ را گرفته که معادل ۱۱.۵درصد کل کرسی‌ها است. این پیروزی جایگاه الحلبوسی را در میان اهل سنت تقویت می‌کند. رقیب او در میان اهل سنت، خمیس الخنجر تنها ۱۵ کرسی به دست آورده است. 

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، ۳۷ کرسی را به دست آورده که معادل ۱۱ درصد کل کرسی‌ها است. ائتلاف نوری المالکی، ۱۱ کرسی بیشتر از انتخابات قبلی به دست آورده اما هنوز تا دوران اوجش خیلی فاصله دارد. 

حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با کسب ۳۲ کرسی در جایگاه چهارم ایستاده است و نسبت دفعه قبل که ۲۵ کرسی را در اختیار داشت، وضعش بهتر شده است. 


تازه‌واردها 
جنبش امتداد به رهبری علاء الرکابی موفق به کسب ۹ کرسی شده است. این جنبش از دل اعتراضات سال ۲۰۱۹ بیرون آمده است. الرکابی داروساز و کارشناس بخش مسمومیت‌های اداره بهداشت استان ذی‌قار است. 

ائتلاف اشراق کانون ۶ کرسی به دست آورده است. این ائتلاف به کسانی نزدیک است که مدیریت عتبات عالیات را در دست دارند و قبلا در برابر گروه نظامی حشدالشعبی گروه حشد مرجعیت را راه‌اندازی کرده بود. 

بازنده‌ها 
ائتلاف الفتح،‌ شاخه سیاسی حشد‌الشعبی، در انتخابات شکست سختی خورد و در این انتخابات ۱۴ کرسی به دست آورد، حال آنکه در انتخابات قبلی ۴۷ کرسی را در اختیار داشت. 

گفته می‌شود این ائتلاف به همراه شرکای سیاسی‌اش می‌تواند در مجلس فراکسیونی ۲۰ نفر تشکیل بدهد. این گروه، مهم‌ترین مخالف گروه پیروز یعنی گروه وابسته به صدر است. 

ائتلاف الحکمه به رهبری عمار حکیم که در انتخابات قبلی ۱۹ کرسی به دست آورده بود در این انتخابات تنها ۲ کرسی به دست آورده. 

حیدرالعبادی هم که در دوره قبل ۴۲ کرسی در اختیار داشت در این انتخابات باید به دو کرسی رضایت بدهد. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط