جواد ظریف: زمانی که هاشمی رفت ما یک حامی بزرگ را از دست دادیم

مهم‌ترین حرف‌های وزیر خارجه سابق در یک نشست کلاب‌هاوسی درباره رفسنجانی و برجام

کمال عالی‌نسب
روزنامه‌نگار
۸ | آذر | ۱۴۰۰ ۳۳ ۰

1️⃣  جواد ظریف وزیر امور خارجی پیشین در یک برنامه کلاب‌هاوس که درباره هاشمی‌رفسنجانی بوده، گفته: «معمولا راحت ترین تصمیم، عقب‌انداختن تصمیم استاما هاشمی تصمیم را می‌گرفت و آن را عقب‌ نمیانداخت. بسیاری معتقدند بهتر است ما آبرو را حفظ کنیم و تصمیم نگیریم چون تصمیم گرفتن بسیار دشوار است. هاشمی این شجاعت را داشت که تصمیم بگیرد

▫️یکی از بزرگ‌ترین شاخص‌های هاشمی این است که همیشه آماده فداشدن برای ملت و منافع کشور بود؛ دیپلماسی صحنه فدا شدن است و هاشمی بزرگ‌ترین نامزد این صحنه بود؛ حتی آماده محاکمه بود،. شجاعت او برای دیپلماسی مهمترین مشخصه است.

▫️در پذیرش قطع‌نامه ۵۹۸ شجاعت‌های زیادی رخ داد. هاشمی شجاعت فرماندهی جنگ و صلح را داشت. نامه‌نگاری‌های هاشمی با صدام به آزادشدن بخش‌های زیادی از کشور و گشایش‌های بعد از آن انجامید. هاشمی همیشه شجاعت داشت و از ضرر جلوگیری می‌کرد.»

2️⃣ ظریف درباره مذاکرات برجام هم گفته: «در صلح هم بالاخره شما وارد مذاکره می‌شوید و مذاکره یعنی از دست دادن برخی چیزها و گرفتن برخی چیزهای دیگر.

▫️اگر شرایط شما  خوب باشد، می‌توانید بیش‌تر به دست آورید،اگر خوب نباشد مجبورید برای به حداقل رساندن خسارت ها تلاش کنید. در ماجرای برجام، ما با علم به اینکه بدهکار خواهیم شد وارد این قضیه شدیم.

مرحوم هاشمی به ضرورت حل مساله هسته‌ای و پایان دادن به امنیتی شدن ایران نگاه راهبردی داشتند.

▫️او خود را درگیر جزئیات نمی‌کرد؛ تصویر بزرگ را می دیدند که عده‌ای در حال «امنیتی‌سازی»پرونده ایران هستند تا از ایران یک مشکل جهانی بسازند.

▫️هر چند برجام  نتوانست همه اهداف اقتصادی‌اش را محقق کند اما توانست ایران را از وضعیت امنیتی‌شده‌ای که اسراییل و تندروهای امریکا ایجاد کرده بودند، ،نجات بدهد.هاشمی به خوبی متوجه آن بود. زمانی که هاشمی رفت ما یک حامی بزرگ را از دست دادیم.»

3️⃣ ظریف درباره آثار برجام گفته: «روسیه حاضر نشد سامانه موشکی اس ۳۰۰را تا زمانی که قطع‌نامه‌‌ها لغو نشدند به ایران تحویل بدهد.

▫️سفر رئیس جمهور چین به ایران-برخلاف همه دروغ هایی که این روزها می‌گویند-تا زمانی که برجام حاصل نشد صورت نگرفت. این سفر یک بار به تعویق افتاد به این دلیل‌ که برجام تصویب نشده‌بود.

▫️بعد از برجام، دوستان ما اوضاع سال ۹۱ و ۹۲ را فراموش کردند و البته من این توقع را هم داشتم و فکر می کردم که زمانی که آن شرایط از بین برود توقع ها از تیم مذاکره کننده بالا خواهد رفت .۶

4️⃣ این استاد دانش‌‌گاه تهران درباره سرنوشت برجام گفته: «موضع نظام، به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات برا ساس عزت کشور  است. نگرانی مقام معظم رهبری این است که دیگران برای ما تصمیم بگیرند.

▫️این امکان برای کشور هست که با عزت به برجام برگردیم. آقای عراقچی توانستند به خوبی کار را در وین پیش ببرند و امیدوارم کارگزاران جدید آن را به خوبی پیش ببرند.»

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید