از قاسم سلیمانی تا تنگه هرمز

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۱۱ | دی | ۱۴۰۰ ۳۷۴ ۰

خراسان؛ صالحی: زمان مذاکرات محرمانه با آمریکا به سردار سلیمانی گفتم کمک کنید دوستان این قدر اذیت نکنند؛ گفت تلاش می‌کنم

علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه اسبق در سال‌های ۸۹ تا ۹۲ در گفت‌وگویی با روزنامه خراسان به برخی موضوعات مشترک کاری با نیروی قدس سپاه به فرماندهی شهید سلیمانی پرداخته است.

صالحی به اعتراضات دومینویی در کشورهای عرب اشاره کرده و گفته «وقتی که مسائل در لیبی اتفاق افتاد، این کشور به هم ریخت و در این برهه با مشورتی که با سردار داشتم قرار شد که به لیبی سفر کنم. این سفر در زمانی بود که تازه قذافی رفته بود و هنوز دود درگیری ها وجود داشت. در لیبی دیدم دوستان ما در نیروی قدس، برای این که تعدادی از انقلابیون لیبی زخمی شده بودند سریعا امکانات ساخت پروتز برای دادن خدمات به انقلابیون آن جا با کمک هلال احمر ایجاد کرده بودند».

وزیر خارجه وقت افزوده «ما در تعیین سفیر برای لیبی و تونس هم هماهنگی می‌کردیم چون به دلیل شرایط خاص آن جا سفیر خاصی هم می‌خواست یعنی باید هم دیپلمات بود و هم از پشتوانه میدانی برخوردار بود. سفرای آن جا را با همفکری سردار سلیمانی انتخاب کردیم».

صالحی تاکید می‌کند که «وقتی صحبت از سپاه قدس می‌شود همه فکر می‌کنند فقط یک نیروی نظامی است در حالی که یک نیروی فرهنگی، کمک‌رسان و ... است و این‌ها مغفول مانده».

او افزوده «در واقع  نیروی قدس بخشی نظامی دارد ولی بخش عمده آن فرهنگی و کمک‌های انسان‌ دوستانه است. ما با اعتراضات مردم مصر همراه بودیم و با فرهیختگانشان در تماس بودیم اما حضور نظامی که نداشتیم. حضور ما در تونس و لیبی و مصر صرفاً فرهنگی و انسان دوستانه بود».

او به آغاز اعتراضات سوریه اشاره کرده و گفته «در موضوع سوریه عده‌ای می‌گفتند چرا به سوریه می‌رویم؟ و برخی می‌گفتند حتما باید به سوریه برویم. [سردار سلیمانی] کمک مالی می‌خواست ولی متاسفانه به راحتی تامین نمی‌شد و در یک شرایط بسیار سختی قرار داشت».

صالحی درباره مذاکرات محرمانه را با آمریکا در عمان گفته «این مذاکرات را که پیش می‌بردیم با مشکلاتی در داخل روبرو بودم. یک بار رفتم پیش سردار سلیمانی و مکتوبات و گزارشاتی را که داشتیم ارائه کردم و گفتم شما بیایید در میدان و کمک کنید که دوستان این قدر اذیت نکنند.

این مال زمانی بود که وزارت خارجه بودم. گفت من تلاش می‌کنم البته اواخر کار ما بود و نرسید ولی موافق و همراه بود که مسائل حل شود».

صالحی در زمان وزارت خارجه‌اش با اجازه آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون مساله هسته‌ای مذاکرات محرمانه‌ای با آمریکا در عمان برگزار می‌کرد که زمستان ۹۱ بود. او همواره گفته که این مذاکرات با مخالفت‌هایی در داخل همراه بوده که بعضا از احمدی‌نژاد هم نام برده است.

کیهان؛ تهدید به بستن تنگه هرمز

روزنامه کیهان در سرمقاله‌اش به تحلیل رزمایش اخیر سپاه با عنوان پیامبر اعظم ۱۷ پرداخته و در بخشی از آن نوشته:
«[رزمایش پیامبر اعظم۱۷] هم‌زمان با برگزاری مذاکرات وین به طرف‌های غربی و آمریکایی مذاکره‌کننده پیام داد که برد و قدرت موشکی ایران تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست و بستن تنگه هرمز چندان هم مشکل نیست و آماده آن روز باشند!
کما اینکه قایق‌های تندرویی که چند هفته قبل از آنها رونمایی شد و در ادبیات خارجی‌ها به «نیش زنبورهای سرخ» معروف‌اند، نیز همین کارکردها را دارند».

در بخش دیگری از این یادداشت آمده «[رزمایش پیامبر اعظم۱۷] نشان داد نه تنها اهداف گوناگون با هر بردی در تیررس موشک‌های ایرانی قرار دارند، بلکه هم صهیونیست‌ها و هم آمریکایی‌ها فهمیدند که ایران همه‌ جای آنها را می‌تواند هدف قرار دهد!
لذا هم صهیونیست‌ها فهمیدند که امنیت و منافع آنها دیگر اولویت آمریکا نیست و هم آمریکایی‌ها فهمیدند اولویت بودن منافع و امنیت رژیم صهیونیستی، منافع و امنیت خود آنها را به خطر می‌اندازد».

جوان؛ طولانی شدن مذاکره را به عدم تمایل ایران به مذاکره تفسیر می‌کنند؛ همین باعث التهاب بازار ارز می‌شود

روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران در یادداشتی به موضوع برجام پرداخته و نوشته که «[غربی‌ها] با اجیر کردن رسانه‌های فارسی‌زبان و برخی عوامل داخلی تلاش می‌کنند القا کنند که جمهوری اسلامی در پی وقت تلف کردن است و تمایل به مذاکره ندارد و طولانی شدن مذاکره را به تمایل نداشتن ایران برای مذاکره تفسیر می‌کنند، در حالی که طولانی شدن مذاکره به این دلیل است که مذاکره‌کننده‌های کشورمان می‌خواهند با بررسی دقیق و روشن مانع از تکرار خسارت برجام شوند».

در ادامه این تحلیل خود را به بالا رفتن قیمت دلار ربط داده و آورده «همین تفسیر غلط رسانه‌ها و برخی دنباله‌های داخلی و وجود برخی افراد سودجو و منفعت‌طلب سبب می‌شود التهاب در بازار ارز و فضای ذهنی جامعه ایجاد شود».

پیش از این هم در پی پایان بی‌نتیجه دور هفتم و نخستین دور از مذاکرات اخیای برجام در دولت رئیسی، نرخ دلار با افزایش صعودی روبرو شد. اما در این بین دولتی‌ها و رسانه‌های همسو با دولت سعی داشتند اینگونه القا کنند که بالا رفتن نرخ دلار ربطی به مذاکرات ندارد و بلکه توطئه بوده و کار، کار دشمن است!


همشهری؛ همه رقم «بادیگارد» موجود است

روزنامه همشهری در گزارشی به موضوع هزینه‌ها و ابعاد استخدام بادیگارد شخصی پرداخته و نوشته «این شرکت‌ها، خدماتشان را از ساعتی ۷۰۰ هزار تومان تا چند ده میلیون تومان ویژه برگزاری مهمانی‌های لاکچری می‌فروشند!».

در ادامه سحر جعفریان نویسنده گزارش با یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات تماس گرفته که شخص پاسخ‌دهنده گفته «شرکت ما زیرنظر مستقیم ناجا فعالیت دارد و حین مراسم مشکلی پیش نخواهد آمد. خیالتان راحت. خیلی از بازیگرها و خواننده‌ها، تأمین امنیت خود و مراسم‌شان را به سبب ازدحام طرفداران که بعضی‌شان هم قابل پیش‌بینی نیستند، به ما می‌سپارند».

این شرکت‌ها بادیگاردهای زن هم دارند؛ یکی از آنها به گزارش‌نویس همشهری گفته «اگر برای مراسم‌تان بادیگارد خانم درنظر داشته باشید کمی هزینه‌هایتان بالا می‌رود. البته اینکه شکل و ظاهر آن خانم بادیگارد هم آراسته باشد باز افزایش قیمت خواهیم داشت. نمایشی بودن بادیگارد یا عملیاتی بودن آن هم مهم است».

او در پاسخ به اینکه «بادیگاردهای‌تان مجوز حمل و استفاده از سلاح را هم دارند؟» گفته « فکر نمی‌کنم ایونت شما به چنین خدماتی نیاز داشته باشد. اگر هم نیاز باشد، مجوزهایش را می‌گیریم. خدمات ما بیشتر جنبه شو و نمایش دارند که به نوعی ماهیت مهمانی‌ها و ایونت شما را گرم می‌کند».

مسئول روابط عمومی یکی از همین شرکت‌ها که به گفته خودشان «زیرنظر مستقیم ناجا و نیروهای مسلح فعالیت می‌کند»، گفته که «بعضی از مشتری‌هایمان نیز برای نمایش و تکمیل تشریفات مراسمی مانند عروسی به ما مراجعه می‌کنند».

در این میان نکته قابل توجه این است که یکی از شرکت‌ها مدعی شده اگر لازم باشد مجوز حمل سلاح هم خواهند گرفت. اینکه چگونه، با چه توجیهی و از کجا مجوز ادعایی را می‌توانند بگیرند، خودش می‌تواند سوژه یک گزارش باشد!

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط