از سپر انسانی تا اینستاگرام

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۲۰ | دی | ۱۴۰۰ ۸۲۴ ۰

شرق؛ خانواده دو قربانی سرنگونی پرواز ۷۵۲: فرمانده کل سپاه و معاونش به خانه‌مان آمدند و گفتند اگر هواپیما سقوط نمی‌کرد جنگ می‌شد


روزنامه شرق در شماره امروز خود مصاحبه‌ای با محسن اسدی لاری و زهرا مجد، انجام داده است؛ پدر و مادر «محمدحسین» و «زینب» اسدی لاری؛ از قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی.

زهرا مجد معتقد است که «متهمان اصلی کسان دیگری هستند. آنها ۱۰ متهمی را جلوی دادگاه می‌نشانند که حتی احراز هویت نشده‌اند. آن کسی را که آنجا نشسته و می‌گویند اپراتور پدافند بوده هم ما نمی‌دانیم واقعا خودش است یا نه».

پدر محمدحسین و زینب هم گفته «آقای «م.خ». این آقا اپراتور نیست. فرمانده گردان است. متخصص‌ترین فرد است در زمینه tor-m1. نه‌تنها در ایران بلکه در کل منطقه. البته نه در روسیه که خودش سازنده است... او سال‌ها آموزش‌‌دهنده tor-m1 بوده‌... چطور امکان دارد که یک سامانه‌ای را در جایی که قبلا هم تجربه استقرارش را داشتند، بگذارند و {چنین خطایی صورت بگیرد؟}، برخلاف اینکه می‌گویند سابقه‌اش را نداشتیم، همین چند‌ماه پیشش در آنجا مانور داشتند. چطور می‌شود سامانه‌ای را مستقر کنند که چهار لایه ارتباطی داشته اما تنها یک لایه ارتباطی آن کار می‌کرده؟».

زهرا مجد همچنین گفته که بعد از اعلام علت واقعی سرنگونی هواپیما، تعداد. از مقامات دولت به خانه‌شان آمدند که به اعتقاد او «خیلی درگیر مساله نبودند». او علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی را یکی از متهمان می‌داند. مجد همچنین به حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه و معاونش در خانه‌شان اشاره کرده که با اصرار و وساطت پذیرفته شدند؛ از آنها نقل قول کرده که «گفتند شما می‌دانید بچه‌های شما چه جایگاهی دارند و از شهید وسط وسط جبهه جنگ هم نقششان بیشتر است. حالا هی توصیف و توصیف، وسط جبهه جنگ و وسط خط مقدم. می‌گفتند می‌دانید اگر اینها نبودند، چه جنگی می‌شد؟ گفت اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد».

او از محدودسازی برگزاری مراسم برای فرزندانشان هم گفته: «گرفتن مراسم امسال خیلی سخت‌تر از پارسال است. مراسم خانه‌ای که ما داریم می‌گیریم، از کلانتری محل آمدند دم خانه و گفتند که شما مراسم دارید؟ گفتند کِی دارید؟ چطوری است؟ چه برنامه‌ای دارید؟...الان که سالگرد می‌گیریم، باید بهشان اطمینان بدهیم که جمعیت زیاد نمی‌آید. ما آزاد نیستیم که هر کاری و هر صحبتی که خواستیم بکنیم».

او افزوده «حتی اطلاعیه‌هایی که می‌خواهیم بدهیم یا روی سنگ بچه‌ها هم می‌خواستیم چیزی بنویسیم، همه با نظارت بوده و کلی رفت‌و‌آمد داشتیم و آخر هم خیلی محدودشده توانستیم روی سنگ بنویسیم».

به گفته محسن اسدی لاری، آنها از «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه و «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده هوا فضای سپاه شکایت کرده‌اند.

زهرا مجد هم در تکمیل سخنان همسرش به صدور منع تعقیب برای حاجی‌زاده اشاره کرده و گفته «این خیلی مهم است‌. تفهیم اتهام شده؛ ولی در حقیقت ما هرچه هم حنجره‌مان را پاره کنیم...[این سه نقطه در متن روزنامه شرق چاپ شده است که به معنای حذف ادامه‌ی جمله است] در همان جلسه خصوصی (با قاضی دادگاه) فهمیدیم».

جمهوری اسلامی؛ روسیه و چین با پول ملت ایران جیب‌هایشان را پر کردند؛ آنها کاسبان تحریم هستند با مارک خارجی


روزنامه جمهوری اسلامی در ستون سرمقاله خود به ماجراهای میخاییل اولیانف نماینده روس‌ها در مذاکرات احیای برجام پرداخته؛ ماجراهایی که به قول این روزنامه رفتاری «قیم‌مآبانه» است ولی در عوض خبری از واکنش وزارت خارجه نیست.

در این یادداشت آمده «اولیانف، به نظر می‌رسد خود را در جایگاهی می‌بیند که می‌تواند سرنوشت مذاکرات وین را رقم بزند و برای جمهوری اسلامی ایران تعیین تکلیف کند. این روحیه قیّم‌مآبی را مردم ایران از هیچکس اعم از روسی و چینی و آمریکائی و اروپائی نمی‌پذیرند و اگر مسئولین وزارت امور خارجه به دلیل ملاحظاتی که ممکن است داشته باشند از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری می‌کنند، به این معنا نیست که نماینده روسیه خود را مجاز به ادامه دخالت‌ها بداند».

نویسنده افزوده اولیانف «در روزهای گذشته دیدارهای جداگانه‌ای با هیات‌های سعودی، آمریکائی و اروپائی داشت که گفته می‌شود به نوعی درصدد انجام مهندسی موردنظر دولت متبوع خود درباره چگونگی توافق در مذاکرات وین بوده است».

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه یادداشت خود آورده که سابقه روس‌ها در «رفتار با ایران، ایجاب می‌کند همواره با چشم‌ها و گوش‌های باز و تیز نگران دخالت‌ها و طمع‌ورزی‌های مقامات روسی باشیم».

نویسنده افزوده «در ماجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، دیدیم که روسیه و چین همواره منافع خود را بر هر چیز دیگری ترجیح دادند و در ردیف کاسبان تحریم البته با مارک خارجی آن قرار گرفتند و جیب‌های گشاد خود را از اموال مردم ایران پر کردند. اکنون نیز رفع تحریم‌های ضدایرانی به نفع آنها نیست ».

در پایان هم به مسئولان دولتی توصیه کرده که در برابر توهین‌های اولیانف به وزیر خارجه سابق ایران سکوت نکنند که اگر سکوت کنند این آسیاب به نوبت می‌شود: «مسئولین دولت فعلی نیز باید در برابر حرمت‌شکنی بیگانگان نسبت به مسئولین قبل از خود احساس مسئولیت کنند. بر این اساس باید به اولیانف به خاطر بی‌حرمتی به وزیر خارجه سابق کشورمان تذکر رسمی داده شود. اگر درباره چرخش روزگار معتقد به قاعده «آسیاب به نوبت» هستیم، نباید اولیانف را مطلق‌العنان بدانیم».

جوان؛ مماشات با اینستاگرام ممنوع؛ یک پیام‌رسان به عنوان پیام‌رسان رسمی کشور برگزیده شود


روزنامه جوان یکی از یادداشت‌های صفحه اول خود را به موضوع چگونگی‌ برخورد با اینستاگرام به علت «حذف پست‌های مربوط به شهید سلیمانی» اختصاص داده است.

نویسنده پس از مقدمه‌ای طولانی، نهایتا در ۴ بند جمع‌بندی کرده و توصیه‌هایی داده است.

نخست اینکه «نباید از یاد ببریم که عامل تسلط اینستاگرام بر فضای مجازی کشور، خودمان بوده‌ایم که چنین اجازه‌ای داده‌ایم، وگرنه خداوند تسلط کفار بر مؤمنان را به حکم قاعده نفی سبیل خوش ندارد و مجاز نمی‌داند».

یادداشت در ادامه گفته که «سیاست مماشات و شترسواری دولا دولا» درباره اینستاگرام «دیگر راهگشا نیست».

به نوشته این یادداشت «رفتار اینستاگرام بوی توهین و گردن‌کشی» نسبت به سردار سلیمانی دارد و نوشته مگر نه اینکه او «یکی از قرمز‌ترین خطوط نظام و مردم است؟!».

در ادامه نویسنده خواستار آن شده که از اینستاگرام خواسته شود که «طی مدت‌زمان معین یک نماینده قانونی معرفی کند و رفتار متکبرانه‌اش در چارچوب قانون کشورمان درآید».

راه‌حل بعدی که این یادداشت ارائه کرده این است که «باید از راه دیپلماسی و رایزنی با کشور‌های محور مقاومت یا متحد با کشورمان، درباره هم‌افزایی در فضای سایبری در خصوص موضوعات مشترک اقدام کنیم تا از این راه بتوان تولید قدرت سایبری در حوزه محتوا را محقق کرد و از موضع انفعال خارج شد».

در نهایت نویسنده پیشنهاد عجیبی داده و نوشته «یک پیام‌رسان به عنوان پیام‌رسان رسمی کشور برگزیده شود و تعاملات مسئولان و کاربران از این طریق انجام شود». او دلیل این پیشنهاد را اینگونه بیان کرده که «تا بتوانیم از طریق گفتمان‌سازی و دیپلماسی سایبری همسایگان و مخاطبان دیپلماسی و گفتمان جمهوری اسلامی را در این شبکه اجتماعی جذب کنیم. این رهیافت باعث شکل‌گیری شبکه اجتماعی ملی و بین‌المللی با رویکرد ضد استعماری و هم‌افزایی می‌شود».


همشهری؛ کارت واکسن بدون تزریق واکسن، ۵۰۰ هزار تومان!


روزنامه همشهری گزارش یک خود را اختصاص داده به پیگیری صدور کارت‌های واکسن جعلی؛ در این گزارش می‌خوانیم: «بررسی‌های همشهری در گفت‌وگو با یکی از این فروشندگان نشان می‌دهد که کارت‌های دیجیتال برای ۲ دوز واکسن، تنها ۵۰۰ هزار تومان است و مبلغ پس از دانلود کارت دیجیتال بارکددار از صفحه اصلی وزارت بهداشت، گرفته می‌شود.

اگر متقاضی کارت، یک دوز واکسن تزریق کرده و تمایلی به دوز دوم نداشته باشد، نصف مبلغ یعنی ۲۵۰ هزار تومان پرداخت می‌کند. برای ثبت اطلاعات هم تنها ارائه کارت ملی، سال تولد و شماره تماس کافی است، نوع واکسن تزریقی هم انتخابی است؛ یعنی متقاضی هر واکسنی که می‌خواهد را می‌تواند اعلام کند و در کارت دیجیتال، درج می‌شود. فعالیت این افراد در فضای مجازی به‌طور کاملا سازمان‌یافته است».

یک واکسیناتور هم به همشهری گفته «روزانه تعدادی از افرادی که نمی‌خواهند واکسن کرونا دریافت کنند اما به کارت آن نیاز دارند، مراجعه می‌کنند و پیشنهاد پرداخت پول برای صدور کارت واکسن و بدون تزریق واکسن، می‌دهند».

به گفته او «برخی می‌گویند ۲۰۰ هزار تومان می‌دهیم برایمان فقط کارت واکسن صادر کنید. این پیشنهادها داده می‌شود اما ما قبول نمی‌کنیم. شاید هم این اتفاق افتاده باشد که قطعا در ساعت‌های شلوغ است.»

او تاکید کرده «تا زمانی که فرد واکسن دریافت نکند، برایش کارت واکسن صادر نمی‌شود. حتی ممکن است اطلاعاتش ثبت شود اما وقتی نمی‌خواهد واکسن بگیرد، اطلاعاتش ملغی می‌شود».

هرچند شاید تعداد این افراد و کارت‌های واکسن جعلی اندک باشد، ولی هر یک نفر که واکسینه نشده باشد و ادعای واکسینه شدن کرده باشد، می‌تواند جان خود و اطرافیانش را به خطر بیندازد؛ پس یک نفر هم زیاد است.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط