از انتصاب‌های اول انقلاب تا به روسیه نگید بالای چشمش ابروست

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۲۲ | دی | ۱۴۰۰ ۲۳۱ ۰

شرق؛ روایت انتصابات در اوایل انقلاب

روزنامه شرق به مناسبت ۲۲ دی، سالگرد تاسیس شورای انقلاب مصاحبه‌ای داشته با محمدجواد مظفر، مسئول روابط عمومی این شورا. مصاحبه خاطره محور است و یکی از نقاط پررنگ آن، چگونگی انتصابات در اوایل انقلاب.

مظفر آشفتگی اداری در روزهای انقلاب را به نحوه انتصابات بازگو کرده؛ انتصاباتی که تعداد قابل توجهی از آنها، به قول او «تصادفی»، «اتفاقی» و «شانسی» بوده‌اند.

او روایت کرده «شبی‌ که مرحوم باهنر برای تشکیل نهضت سوادآموزی جلسه داشته، اتفاقی یکی از دوستان من که نویسنده کتاب کودک بود آمده بود به من سر بزند که آقای باهنر او را می‌بیند و می‌گوید اینجا چه می‌کنی؟». مرحوم باهنر او را به زور می‌برد و آن فرد می‌شود معاون نهضت سوادآموزی!

یا در خاطره‌ای دیگر گفته زمانی که شهید چمران وزیر دفاع بود، یک هواپیما در مسیر مشهد سقوط کرد؛ تا مدت‌ها جعبه سیاه هواپیما در راهروی شورای انقلاب و پشت در اتاقم بود تا وزارت دفاع بیاید تحویلش بگیرد!

در مجموع موضوع انتصابات در اوایل انقلاب را مظفر در یک جمله خلاصه کرده: «اصلا كاری نداشتند تحصیلات و تخصص شما چیست مهم این بود كه فقط جزء طیف نیرو‌های هوادار امام و مورد تأیید باشید».

جمهوری اسلامی؛ برجام چه خوب شده!

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون سرمقاله خود، سه اصل را برای توافق پیش‌رو در وین و احیای برجام برشمرده است؛ نخست اتفاق نظر بر احیای برجام. این یادداشت کنایه ریزی به مخالفان سابق برجام و حامیان امروز احیای آن زده و از اینکه آنها هم طرفدار مذاکره شده‌اند، ابراز خرسندی کرده است.

دومین اصل مدنظر جمهوری اسلامی، سرعت عمل هیات ایرانی است؛ البته به شرطی که دقت فدای سرعت نشود. بنا به اعتقاد نویسنده باید زودتر تحریم‌ها برچیده شود تا فشارها از روی مردم کم شوند. البته اینجا دیگر کنایه درشتی به مخالفان سابق ‌برجام زده و گفته نشود مثل آن زمانی که علیه هیات مذاکره‌کننده قبلی کارشکنی می‌شد و در فرجام یافتن تلاش‌های آن هیات تاخیر!

سومین اصل هم به نظر این روزنامه تعامل و در عین حال رعایت «نه شرقی، نه غربی» است. یعنی به نظر این روزنامه توافق احیای برجام هم طوری باشد که کسی مثل ترامپ نتواند از آن خارج شود و هم طوری باشد که چین و روسیه نتوانند گروکشی کنند؛ مانند آن کاری که به بهانه‌ تحریم‌ها کردند!

همشهری؛ انقلابی‌ها به قله‌های علم رسیده‌اند اما زیباکلام برای ملت چه کرده؟

عبدالله گنجی که پیش از شهردار شدن زاکانی مدیرمسئول روزنامه نزدیک به سپاه بوده، الان مدتی است که همین سمت را در همشهری دارد. او ستون سرمقاله این روزنامه را گرفته تا بنویسد که انقلابی بودن به همراه عقلانیت خیلی خوب است. البته این مطلب خواسته یا ناخواسته بیشتر یک دوگانه‌سازی و دو قطبی‌سازی حدیدی را در جامعه ایجاد کرده و صف‌بندی جدیدی را به صف‌یندی‌های سابق افزوده است.
او برای این گزاره خود، چندین مثال هم آورده.

به اعتقاد گنجی اینکه انقلابی‌گری به معنای «افراط‌‌گرایی، خشک‌مغزی، بی‌کله‌بودن و خشونت‌ورزی» به باور برخی‌ها رسیده، محصول «تحریف» انقلابی‌گری است.

او نوشته «حفظ تمامیت ارضی کشور در مقابل تجزیه‌طلبان ابتدای انقلاب» با افکار مهدی بازرگان شدنی نبود! و فقط چمران و صیاد شیرازی و امثال آنها موثر بودند. یا مثلا گفته ۹ ماه فرماندهی بنی‌صدر در جنگ چه فایده‌ای داشت، اما ببینید با روی کار آمدن محسن رضایی چه قدر پیروزی داشتیم.

گنجی به همین‌ها بسنده نکرده و گفته در حوزه‌های علمی کشور روشنفکران حرکتی زدند یا انقلابی‌ها؟! او گفته انقلابیونی مثل شهید تهرانی‌مقدم، شهید شهریاری و ... «قله‌های علم را فتح کردند»، اما مثلا زیباکلام برای ملت چه کرده؟!

در راستای همین دوگانه‌سازی که گنجی انجام داده، یک سوال هم مطرح کرده که جالب است: «تهیه مایحتاج مردم در اوج تحریم‌های حداکثری را چه کسانی و چه روحیه‌ای انجام داده است؟ چه کسانی حداکثرِ خطر را کرده‌اند».

در پایان گنجی ‌پرسیده که این همه دستاور «با روش‌های نرمال و استانداردهای توسعه غرب امکان‌پذیر بود؟ با روش‌های عقلانی محض ممکن بود؟». و خودش هم البته در جمله آخر از هزینه داشتن آنچه گفته یاد کرده است: «انقلابی‌بودن مانند مقاومت هزینه دارد اما هزینه‌های آن از کرنش، تسلیم و پذیرش سروری فاسدان جهان کمتر است».

جوان؛ حمله زنجیره‌ای به منتقدان روسیه؛ دیروز کیهان، امروز جوان!

حمله به منتقدان به رفتار روسیه و نماینده‌اش در مذاکرات هسته‌ای، انگار یک بین رسانه‌های اصولگرا به یک خط مشترک تبدیل شده؛ سه‌شنبه کیهان و چهارشنبه جوان. هر دو هم مدعی هستند این انتقادات یا به قول آنها «عملیات»! بابت تحت تاثیر قرار دادن سفر آتی رئیسی به مسکو است! آنها سعی دارند از طریق شیوه سنتی چسباندن منتقدان به غرب و دشمن و غیره، آنها را از دور خارج کنند!

روزنامه جوان نزدیک به سپاه نوشته که «سپردن عنان اختیار ایران در مذاکرات به طرف روسی» مهم‌ترین محور عملیاتی است که آن را «عملیات رسانه‌ای-ادراکی» خوانده!

جوان همچنین نوشته «این خط تبلیغی البته فراتر از دولت فعلی را نشانه رفته و شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» را پایان یافته تلقی و عنوان می‌کند که نظام به خاطر کینه و عداوت با غرب و از سر ناچاری به شرق پناه برده است». احتمالا نویسنده جوان شماره روز سه‌شنبه کیهان را به دقت نخوانده است. چرا که در آن شماره نوشته که نه شرقی نه غربی برای دورانی است که دو بلوک شرق و غرب وجود داشتند: «شعار «نه شرقی، نه غربی» مراد از مفاهیم غرب و شرق؛ جهت‌های جغرافیایی نیست بلکه این شعار ناظر بر جهان دو قطبی در آن روزگار بوده است». حالا معلوم نیست جوان منظورش کیهان است یا چه؟!

خلاصه که چکیده یادداشت جوان این است که کسی به روسیه انتقادی نکند و چیزی نگوید!

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط