به علت بدهی، حق رای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل لغو شد

بنا بر اعلام دبیر کل سازمان ملل ۸ کشور از جمله ایران به دلیل بدهی به این نهاد بین‌المللی، حق رای خود در مجمع عمومی را از دست دادند.

روزآروز
۲۲ | دی | ۱۴۰۰ ۱۸۲ ۰

دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای به مجمع عمومی این نهاد بین‌المللی اعلام کرده که ۸ کشور به علت بدهی‌های عقب افتاده‌، حق رای خود رادر مجمع عمومی از دست دادند.


بر اساس نامه گوترش، این ۸ کشور، شامل ایران، سودان، ونزوئلا، آنتیگوآ و باربودا، کنگو، گینه و پاپوآ گینه‌نو می‌شوند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی‌وزارت خارجه ایران در واکنش به این اتفاق گفته که ایران همیشه به پرداخت حق عضویت خود در سازمان‌های بین‌المللی پایبند بوده ولی «برای دومین سال پیاپی و به دلیل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت‌های کشورمان با مشکل مواجه شده است».


حداقل میزانی که ایران باید برای بازپس گرفتن حق رای خود پرداخت کند چیزی در حدود ۱۸ میلیون دلار است. ایران سال گذشته نیز حق رای خود در سازمان ملل را از دست داده بود.


بنا بر منشور سازمان ملل، اگر بدهی معوقه یک کشور در دو سال قبل برابر یا بیشتر از میزان حق بیمه آن باشد، حق رای خود را از دست می‌دهد.


به گزارش ایسنا، اما اگر عدم پرداخت این بدهی چشم‌گیر به دلیل وقوع شرایطی که از کنترل کشور عضو خارج است، تشخیص داده شود، مجمع می‌تواند به این کشور اجازه دهد که حق رای خود را نگه دارد.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط