بازداشت ۵ نفر در اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران

رسانه‌های اسرائیل در خبری نوشته‌اند ۵ اسرائیلی بازداشت شده توسط شین‌بت، از طریق فیسبوک با فردی با نام «رامبد نامدار» در ارتباط بودند و برای او از داخل اسرائیل عکس و اطلاعات می‌فرستادند. کنسولگری آمریکا در تل‌آویو یکی از آن اهداف عکس‌برداری‌ها بوده است

روزآروز
۲۲ | دی | ۱۴۰۰ ۳۳۲ ۰

رسانه‌های اسرائیل از دستگیری ۵ نفر به اتهام جاسوسی برای ایران خبر داده‌اند. تایمز اسرائیل نوشته که ۴ زن و یک مرد که به اتهام جاسوسی برای ایران از سوی «شین‌بت» سرویس امنیت داخلی اسرائیل دستگیر شده‌اند، یا از ایران مهاجرت کرده‌اند یا ریشه ایرانی دارند. «شین‌بت» از اعلام عمومی اسامی آنها خودداری کرده است.


سرویس امنیت داخلی اسرائیل گفته آنها به یک نیروی اطلاعاتی ایرانی کمک می‌کردند تا از داخل اسرائیل اطلاعات جمع‌آوری کنند و همینطور در اسرائیل با برخی افراد ارتباطات بگیرند.

«تایمز اسرائیل» نوشته برای این ۵ مظنون صبح روز چهارشنبه در «دادگاه محلی» بیت‌المقدس کیفرخواست صادر شده است.

بنا بر اعلام «شین‌بت» برخی از این ۵ نفر گفته‌اند که وقتی برای اطلاعاتی که به مامور ایرانی می‌دادند، پول دریافت کردند، مشکوک شده بودند که او برای ایران کار می‌کند.

برخی اقداماتی که مظنونان انجام داده‌اند، به گفته «شین‌بت» شامل عکس‌برداری از برخی اماکن استراتژیک داخل اسرائیل نظیر کنسولگری آمریکا در تل‌آویو، ارتباط گرفتن با بعضی سیاستمداران اسرائیلی، جمع‌آوری اطلاعات از چگونگی مراتب امنیتی سایت‌های مهم مختلف و موارد دیگر می‌شود.

در مورد دیگری که تایمز اسرائیل به نقل از «شین‌بت» نوشته، فردی از او به عنوان مامور یاد می‌شود، با نام مستعار «رامبد نامدار» شناخته می‌شده، وانمود می‌کرده که یهودی است. او همچنین پسر یکی از مظنونان را تشویق می‌کرده که دانش زبان فارسی خود را ارتقا دهد و به بخش اطلاعات ارتش اسرائیل بپیوندد.

«اورشلیم پست» هم نوشته که رامبد نامدار که از طریق فیسبوک با مظنونان ارتباط برقرار کرده بود، پس از مدتی از آنها خواسته تا به جای این شبکه اجتماعی در واتس‌اپ با یکدیگر در ارتباط باشند تا با آنها تماس ویدئویی برقرار کند؛ با این وجود در جریان این تماس‌ها رامبد نامدار، هرگز چهره خود را نشان نداده و می‌گفته که دوربین تلفن همراهش خراب است. گفته می‌شود بازداشت این مظنونان به حدود یک ماه پیش باز می‌گردد.

سرویس امنیت داخلی اسرائیل گفته که برخی از آنها با وجود اینکه به رامبد نامدار بابت همکاری اطلاعاتی با ایران مشکوک شده بودند، اما به ارتباط خود با او ادامه داده‌اند.

به گفته یک مقام ارشد «شین‌بت»، اقدامات مجرمانه آنها موجب شده تا خودشان، خانواده‌شان و اسرائیلی‌ها مورد تهدید واقع شوند.

در همین حال، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در پیامی با تشکر از شین‌بت و پلیس اسرائیل بابت دستگیری این افراد، گفته که «از مردم اسراییل درخواست می‌کنم که در مقابل این تلاش‌ها هوشیار باشید. ممکن است که پشت سوژه‌هایی که شما از شبکه‌های اجتماعی بدست می‌آورید یا پخش می‌کنید، ایرانی‌ها باشند».

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط