همسویی «اتفاقی» بین «جوان» و «کیهان»!

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۲۳ | دی | ۱۴۰۰ ۲۵۶ ۰

کیهان؛ خزانه مقروض، خزانه خالی، دولت مشغول آواربرداری!
حسین شریعتمداری در کیهان یادداشتی نوشته که در آن منتقدان دولت را به «سیاهنمایی» و «دروغ‌پراکنی» علیه «دولتی که ۴ ماه است بر سر کار آمده» متهم کرده است. 

شریعتمداری که انگار به دوران اوج برگشته، معتقد است که این دولت حالا حالاها باید مشغول «آواربرداری» از میراث برجا‌مانده از دولت قبل باشد. یادمان هست که در دولت اول روحانی، وقتی مقامات دولتی از همین کلمه «آواربرداری» استفاده می‌کردند، هم‌مسلکان شریعتمداری آشفته می‌شدند و می‌گفتند به جای سیاهنمایی دولت قبل(احمدی‌نژاد)، کار کنید! حالا همین‌ها می‌گویند دولت باید «آواربردای» کند و انتظار خاصی نداشته باشید!

شریعتمداری نوشته دولت روحانی، «نه فقط خزانه خالی که خزانه مقروض» را به دولت رئیسی تحویل داده است. هنوز هم یادمان هست که سال ۹۲ وقتی روحانی از خزانه خالی گفت، همین‌ها فریاد کشیدند که چرا هنگام مذاکرات هسته‌ای به دشمن گرا می‌دهید و اسرار مگو را می‌گویید! حالا همان‌ها بر طبل خزانه خالی می‌کوبند و دیگر نگران گرای به دشمن نیستند!

به نظر، شریعتمداری نباید روی ضعف حافظه‌ مردم حساب باز کند؛ دیگر گذشت آن زمان‌ها که مردم دسترسی به سوابق نداشتند؛ حالا با یک جستجوی ساده در فضای مجازی سوابق مواضع و انتقادات خود و هم‌مسلکانش در زمان‌ها و موضوعات مشابه جلوی چشم رژه می‌روند؛ مواضعی که نه نشان از یک بام و دو هوا، که نشان از یک بام و تعداد زیادی هوا دارد!

جوان؛ همانی ‌که کیهان گفت!
روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران هم خیلی اتفاقی و ناگهانی یادداشتی دارد بر روی همان خطی که شریعتمداری در کیهان نوشته است! این یادداشت که کاملا اتفاقی! همان گفته‌های شریعتمداری را با ادبیاتی دیگر بیان کرده، مانند کیهان نوشته که شاهد «امواج خط تخریبی دولت سیزدهم» در کشور «هستیم».

روزنامه جوان هم مانند کیهان، کاملا اتفاقی به این موضوع پرداخته که چه انتظار از دولتی دارید که هنوز ۶ ماه هم نشده که بر سر کار آمده!

این روزنامه هم، منتقدان دولت را متهم کرده که «خط تخریب» را دنبال می‌کنند و اقدامات دولت را با «سیاهنمایی» می‌خواهند «زیر سؤال» ببرند؛ به اعتقاد جوان، این افراد «هر روز از موضوعی غائله‌ای به پا» می‌کنند! احتمالا از نظر نویسنده، انتصاباتی بر اساس شایستگی مانند ماجرای انتصاب علی‌عسگری رئیس سابق صدا و سیما بر غول پتروشیمی کشور، مساله کوچکی ‌است که مخالفان و سیاهنمایان «غائله» به پا کردند! یا مثلا بودجه غیرشفاف و وارد شدن فشار تورمی مضاعف به مردم هم احتمالا از نظر نویسنده کار همان سیاهنمایان است! 

همشهری؛ روحانی «نتوانست اجازه ملاقات با پوتین را بگیرد»! «اجازه»؟
روزنامه همشهری هم در ادامه حملات رسانه‌های حامی دولت به منتقدان روسیه، یادداشتی به این مضمون نوشته که روس‌ها خیلی هم خوب هستند و این انتقاداتی که مطرح می‌شود برای تخریب روابط ایران و روسیه در آستانه سفر رئیسی به مسکو است!

موضوعی تکراری که رسانه‌های ذوب در دولت رئیسی سعی دارند با تاکتیک «راه بنداز، جا بنداز» آن را در ذهن مخاطب جا دهند که روس‌ها همیشه یار و یاور ایران بوده‌اند! انگار که روسیه و چین نبودند و بورکینافاسو و گینه‌نو بودند که با وجود بهره‌مندی از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل، به هیچ قطعنامه‌های تحریمی ایران «نه» نگفتند! 

اما همشهری در خلال یادداشت منتشره، ادعایی مطرح کرده که حای تامل دارد. در این یادداشت گفته شده در اواخر دولت روحانی، تلاش‌های زیادی شد برای دیدار او با پوتین ولی «نتوانست اجازه ملاقات با پوتین را بگیرد». جمله آخر را دوباره بخوانید: «اجازه ملاقات با پوتین». انگار که در ناخودآگاه این افراد رئیس‌جمهوری ایران، در سطحی پایین‌تر از رئیس‌جمهوری روسیه قرار دارد و طرف ایرانی برای دیدار به همتای روس خود باید «اجازه» بگیرد! ذهن این افراد گویا همچنان در دوره خان و خان‌بازی می‌چرخد! واژه «اجازه گرفتن» برای دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با آنچه این جماعت بر زبان می‌آورند هم‌خوانی ندارد!

اما درباره «اجازه ندادن» دیدار با پوتین، نویسنده احتمالا قالیباف را با روحانی اشتباه گرفته؛ هنوز ماجرای دیدار یا به عبارت بهتر، عدم دیدار پوتین و قالیباف با وجود رایزنی‌های‌ گسترده‌ی وزارت خارجه از اذهان بیرون نرفته است! در برنامه  اعلامی سفر که قالیباف در توییترش نوشته بود، دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه را هم ذکر کرده بود که در آن سفر این ملاقات هم انجام نشد و به سفر لاوروف به تهران موکول شد! با این وجود این طیف همچنان از روس‌ها تمام قد دفاع می‌کنند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط