از خرج موشک بالستیک تا ارز ۴۲۰۰تومانی

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۲۵ | دی | ۱۴۰۰ ۱۸۸ ۰

شرق؛ ترسیم چهره «میانه‌رو» در دیپلماسی برای دولت رئیسی!

روزنامه شرق «عکس یک» خود را ظریف اختصاص داده و گزارشی نوشته بر پایه توییت سردبیر مشرق‌نیوز؛ توییتی که در آن گفته شده ابراهیم رئیسی از علی لاریجانی، علی‌اکبر ولایتی، کمال خرازی و سعید جلیلی دعوت کرده تا درباره سفر قریب‌الوقوعش به مسکو، مشورت بگیرد. شاید خود صاحب توییت هم فکر نمی‌کرد که محتوای توییتش تبدیل به گزارش عکس یک روزنامه شرق شود!

اما نکته‌ای که شرق آن را برجسته کرده، عدم حضور ظریف در نشست مذکور است. گزارش شرق افزوده که هر یک از افراد دعوت شده به نوعی نماینده تفکرات سیاست خارجی دولت‌های مختلف هستند؛ اما دولت روحانی که فرد شاخص سیاست خارجی آن ظریف بوده دعوت نشده و در ادامه احتمال داده که ظریف شاید به خاطر مواضعش درباره نقش‌آفرینی منفی روس‌ها در مذاکرات برجام که در فایل صوتی معروف منتشر شده دعوت نشده.

نکته قابل تامل در گزارش شرق این است که نوشته شده ابراهیم رئیسی «قدری راه خود را از تفکرات تندی که امثال جلیلی در مواجهه با عرصه خارجی دارند، جدا کرده است». در ادامه گفته شده که هرچند رئیسی در زمره اصولگرایان محسوب می‌شود و مدافع برجام و تعامل با عرب نیست، اما «می‌توان گفت که چه در ایام انتخابات و چه حالا می‌کوشد که طریقی میانه را در پیش بگیرد». برای راستی‌آزمایی چنین ادعایی تنها کافیست به ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای در مذاکرات برجام نگاهی اجمالی شود؛ گرچه سعید جلیلی در آن حضور ندارد ولی تفکرات او بر این تیم حاکم است؛ علی باقری دست راست جلیلی در زمان دبیری شورای‌عالی امنیت ملی و رئیس ستاد انتخاباتی او در سال ۹۲، اکنون عنان مذاکرات را در دست دارد. همچنین برخی از اعضای تیم نیز همان‌ها هستند که در زمان جلیلی بودند. بنا بر این تفکرات جلیلی با همان قدرت در مذاکرات جریان دارد و خبری از «میانه‌روی» نیست.

«شرق» برای این گزاره‌اش استدلال کرده که رئیسی در مناظره‌های ریاست‌جمهوری درباره FATF برخلاف جلیلی موضع ایجابی یا سلبی نداشته، پس می‌خواهد در سیاست خارجی میانه‌رو باشد! ادعایی که با چیدمان تیم مذاکره‌کننده ۱۸۰ درجه تفاوت دارد. اما اینکه شرق از رئیسی لااقل در سیاست خارجی چهره‌ای میانه ترسیم می‌کند در نوع خود جالب توجه است!


جمهوری‌اسلامی؛ انتصابات خطرناک شده و مملکت را لبه پرتگاه می‌برد

موضوع انتصابات برای روزنامه جمهوری‌اسلامی دستمایه نوشتن سرمقاله شده است. این روزنامه به دوران پهلوی اشاره کرده که در آن زمان «هزار فامیل» بر کشور حاکم بوده و یکی از وعده‌های انقلاب، برافتادن این معضل بوده.

سرمقاله این روزنامه گفته که در اوایل انقلاب انتصابات بر اساس شایسته‌سالاری و به دور از فامیل‌بازی بود ولی کم‌کم فامیل، دوست و رفیق و آشنا و ژن‌ خوب و غیره جای شایسته سالاری را گرفته‌اند. نویسنده معنقد است همین موضوع باعث شده تا «حکمرانی نظام جمهوری اسلامی نیز راه خود را به سوی حکمرانی هزارفامیل کج کرد».

به اعتقاد این روزنامه، واگذاری مسئولیت‌های کلیدی به اقوام و نزدیکان در دولت‌های مختلف، «حکمرانی را به مسیر خطرناکی کشاند». همچنین به انتخابات گوناگون اشاره شده که «تلاش‌های فوق قانونی برای چیدمان‌های موردنظر...نتیجه‌ای مشابه انتصابات به بار آورد». این روزنامه وضعیت حاضر را «وضعیت خطرناک» توصیف کرده و نوشته از فامیل‌بازی و رفیق‌بازی در انتصابات خطرناک‌تر، منصوب کردن افراد غیرمتخصص در امور تخصصی است.

به نظر می‌رسد شان نزول نانوشته‌ی سرمقاله، انتصاب علی‌عسگری رئیس سابق صداوسیما به ریاست هیات مدیره‌ی هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس باشد. چرا که در ادامه کنایه‌ای هم نثار علی‌عسگری و مدیریتش بر صداوسیما کرده و نوشته کسانی که در مسئولیت‌های قبلی نشان داده‌اند نظر و منافع مردم برایشان اهمیت ندارد و برای حفظ منصب و مقام‌شان تن به سفارشی کار کردن داده‌اند، چگونه «متعهد» خواهند بود؟ این روزنامه نهایتا گفته که اوضاع انتصابات خطرناک شده و کشور را به لبه پرتگاه می‌رساند.

هرچند کنایه نوشته شده بیشتر بر تن علی‌عسگری می‌نشیند اما انتصابات در ادوار گوناگون چنین بوده و در دولت و شهرداری اخیر بیش از قبل. شاید هم به خاطر وجود شبکه‌های اجتماعی و حساس شدن جامعه باشد که امتصاب داکاد فلانی، برادر داماد آن یکی، رفیق دیگری و ... بیشتر جلوی چشم قرار می‌گیرند.


رسالت؛ هشدار برای حذف ارز۴۲۰۰تومانی

روزنامه رسالت در سرمقاله‌اش به موضوع بودجه و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخته و متذکر شده که اجرای حذف ارز ترجیحی شوک عظیمی به بازار می‌دهد که در پی آن ارزش پول ملی سقوط می‌کند و گرانی لجام‌گسیخته را باعث می‌شود. اثر دیگر را هم بلبشویی توصیف کرده که تعادل قیمت‌ها را به‌هم می‌ریزد و رانت‌خواران را دوباره فعال می‌کند.

هرچند کارشناسان بسیاری به خطرات حذف ارز ترجیحی هشدار داده‌اند و دولت هم در اظهارنظرهای رسمی از اجرای این سیاست عقب‌نشینی کرده اما با توجه به گفته‌های نمایندگان دولت در کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس که گفته بودند دولت سال آینده هیچ ارز ترجیحی نخواهد داشت، به نظر می‌رسد نه تنها عقب‌نشینی در کار نبوده بلکه برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی دورخیز بلندی هم کرده است.

به اعتقاد رسالت، دولت اگر ارز ترجیحی را حذف کند و قیمت پایه ارز را حداقل از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان برساند افرادی که به قول نویسنده دارای ثروت‌های بادآورده و نجومی می‌شوند بیش از پیش می‌شود. راه حل چیست؟ راه‌ حل راهکاری برای عدم رشد این ثروت‌ها نیست بلکه دریافت مالیات از آنها توسط دولت است!

یعنی اگر دیگر نشد جلوی رشد و توسعه اینگونه ثروت‌ها را گرفت، مالیات که می‌توان از آنها دریافت کرد! در چنین شرایطی همان صاحبان ثروت‌های‌ بادآورده هم راضی هستند که مالیات بدهند ولی ثروت خوبی به هم بزنند؛ به عبارت دیگر صاحب ثروت راضی، دولت هم راضی...!

گزارش «فرهیختگان» از آزمایش اخیر هوافضای سپاه: ایران احتمالا به‌دنبال افزایش برد موشک‌های بالستیک خود است

روزنامه فرهیختگان متعلق به دانشگاه آزاد در گزارشی به ابعاد آزمایش اخیر نیروی هوافضای سپاه پرداخته؛ آزمایش موتورهای سنگین سوخت جامد و استفاده از مواد کامپوزیتی در بدنه موشک.

فرهیختگان نوشته که «ایران گرچه بنابر تصمیم خود خواهان ساخت موشک‌های بالستیک با برد بیشتر از ۲ هزار کیلومتر نیست، اما موتور جدید می‌تواند امکان عبور از این برد را در اختیار تهران قرار دهد».

این روزنامه از سخنان حاجی‌زاده در اعلام خبر این آزمایش و همچنین سخنان پیشین فرماندهان نظامی نتیجه گرفته که «ایران احتمالا به‌دنبال افزایش برد موشک‌های بالستیک خود است».

همچنین گفته شده که سخنان حاجی‌زاده تنها محدود به موتور سوخت جامد ماهواره‌بر نیست چون او در بخشی دیگر از صحبت‌های خود از «استفاده گسترده مواد کامپوزیتی در بدنه ماهواره‌برهای جدید ایران به‌جای مواد فلزی خبر داد».

طبق آنچه فرهیختگان نوشته، «مواد کامپوزیتی می‌توانند باعث کاهش وزن موشک و افزایش سرعت آن شوند» و در ادامه گفته که این موضوع «بنابر ادعای کارشناسان گامی در نظامی‌سازی آنهاست».

این روزنامه در ادامه گزارش به بررسی ابعاد مختلف سوخت جامد پرداخته؛ اولین آن «کشیک نظامی موشک‌های سوخت جامد» است. یعنی موشک‌های دارای سوخت جامد، برخلاف موشک‌های سوخت مایع که باید پیش از پرتاب بازرسی و چک شوند، می‌توانند سوخت را در مخزن موشک قرار دهند برای روز مبادا تا در کمترین زمان موشک شلیک شود.

و دومین ویژگی سوخت جامد این است که می‌توان از آن‌برای «پرتاب متحرک موشک» استفاده کرد. به عبارت دیگر، موشک‌های با سوخت مایع برای سوخت‌گیری نیازمند مکان ثابتی هستند به همین جهت در زمان لزوم واکنش فوری ممکن است پیش از پرتاب مورد شناسایی قرار بگیرند و منهدم شوند. اما موشک سوخت جامد را می‌توان سوار بر پرتاب‌گرهای متحرک کرد و از هر جایی شلیک کرد.

این گزارش ویژگی‌های بدنه کامپوزیتی را هم شرح داده؛ یکم اینکه وزن بدنه به شدت کاهش و بر اثر همین تغییر سرعت موشک به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد که به آن «فراصوت» می‌گویند.

فرهیختگان در ادامه تاکید کرده که «ایران با قابلیت ساخت موشک‌های بالستیک با قدرت حمل محموله‌های سنگین تنها به‌دنبال ساخت موشک قاره‌پیما نیست، بلکه تهران به‌جای افزایش برد می‌تواند وزن محموله نظامی را افزایش دهد و وارد مرحله ساخت موشک‌های فراصوت شود».

ویژگی‌ دیگر این است که چون ایران به فناوری ردیابی ماهواره دست یافته و موشک‌های با سوخت جامد هم می‌توانند به همان حوالی بروند، به عبارتی با این «موشک‌های ضد ماهواره» قابلیت «اثرگذاری فضایی» را دارد.

یک‌ ویژگی دیگری که ذکر شده رهگیری دشوار موشک‌های بدنه کامپوزیتی است. یعنی «موشک‌های ایران در برد بلند قادر به پیش‌بینی‌ناپذیر کردن مسیر خود هستند تا سپرهای ضدموشکی مرحله نخست و مرحله آخر را پشت‌سر بگذارند». در این گزارش گفته شده قدرت‌های جهانی سپرهای ضدموشکی دارند که این فناوری ایران کار را برای این سپرها دشوار می‌کند.

این گزارش افزوده که «استفاده از مواد کامپوزیتی در بدنه موشک می‌تواند باعث کاهش وزن شدید مخزن و بدنه‌موشک به‌طور کلی شود». به عبارت دیگر «سبک‌تر شدن بدنه‌موشک باعث می‌شود تا این سلاح بتواند محموله یا کلاهک سنگین‌تری را با خود حمل کند».

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط