فریدون عباسی به تیم مذاکره‌کننده در وین: روشن کنید در مذاکرات چه خبر است؟ این پرانتزها که می‌گویید چیست؟ بلای بدتر برجام سرمان نیاید

حمله‌ی تند یک دلواپس و رئيس سازمان انرژی اتمی در دولت احمدی‌نژاد به تیم مذاکره‌کننده دولت رئیسی- آیا بوی توافق بیش‌تر شده؟

روزآروز
۲۸ | دی | ۱۴۰۰ ۵۰۴ ۰

▪️فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی و نماینده مجلس، به روند مذاکرات احیای برجام و تیم مذاکره‌کننده ایران حمله کرده و هشدار داده شاید «به چیزی بدتر از برجام گرفتار شویم.»

▫️عباسی به خبرگزاری ایسنا گفته:«تیم مذاکره کننده ما رفع تحریم ها را باید دنبال کند و بحث هسته ای در این مذاکرات ندارد.

▫️در اخباری که منتشر می کنند، از کلمات دیپلماتیک استفاده می‌کنند که هیچ نتیجه‌ای از آن نیز حاصل نمی شود؛ مثلا می گویند کارها خیلی جلو رفته، مسائلی حل شده و شروط ها کم شده اما قسمت دشوار مانده است... این یعنی هیچ.

▫️اگر صحبت‌های مقام مسئول و وزیر خارجه را بررسی کنیم می‌بینیم تا حالا تفاوتی با مذاکرات ۲۰ سال گذشته دیده نمی شود.

▫️مذاکرات کلا دشوار است و ما که دنبال حل مسائل ساده و پیش پا افتاده در مذاکرات نیستیم.

▫️تیم مذاکره کننده باید بگوید تحریم ها چه مواردی است و بر اساس برجام باید برداشته شود؟ دیگر  شرط و شروطی در میان نیست.

▫️پرانتز و بحث دشوار چه چیزی است که گفته می شود؟ کاملا بحث روشن است و طرف های مقابل باید به تکالیف برجامی‌شان عمل کنند. اگر این موضوع را نمی توانند به نتیجه برسانند باید مشخص کنند که تا چه حد از مصوبه مجلس عدول خواهند کرد.

این‌قدر هم نباید موضوع را کش و قوس داد. باید اخبار درست به افکار عمومی داخلی داده و روشن شود این پرانتزها چه هستند که طرح شدند؟ دوباره بلای برجام بر سر ما نیاید.»

▫️عباسی افزوده تا ایران  در فراتر از مرزهای سوریه، اسراییل را زیر فشار نگذارد و «ضربه نزد»  و مثلا «جبهه مقاومت محاصره غزه را نشکند»، ایران در مذاکرات نتیجه‌ای نمی‌گیرد.

👈 روز پیش سخن‌گوی وزارت خارجه به رسانه‌ها گفت توافق‌هایی به‌دست آمده اما هنوز اختلافات مهم و تصمیم‌های دشواری برجامانده. او گفته بود برخی پرانتزها در متن‌ کاسته یا برداشته شد.

👈 عباسی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های جریانی است که حین مذاکرات برجام در دولت روحانی دلواپس خوانده می‌شدند و به‌سختی با برجام مخالفت می‌کردند.

👈حالا انتقاد صریح عباسی با تیم مذاکره کننده‌ی دولت ابراهیم رئيسی بعید نیست از  فراهم‌شدن زمینه توافق بر سر احیای برجام خبر بدهد.

👈 رویه‌ی خبررسانی از مذاکرات در وین طوری‌ بسته و مبهم است‌که نزدیک‌ترین محافظه‌کاران به دولت را هم به انتقاد واداشته.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط